בסופו של דבר סריגה היא חלק מהחיים ושווה לקחת משהו לסרוג גם לחופשה

אפשר לקרוא ספר בטיסה או לראות סרט, אז למה להסתבך עם סריגה בחלל הקטן והצפוף של מושב המטוס?
כי – ככה. 
אנחנו הסורגות יודעות למה. סריגה היא חלק מהכיף של החיים 🙂

אחת השאלות שחוזרות על עצמן כל הזמן זה האם אפשר להעלות בכלל מסרגות לטיסה. אחרי אסון התאומים הוחמרו הכללים לגבי מה מותר ובעיקר אסור להעלות לתיק היד בטיסה, אולם עם השנים הכללים השתנו ויש סוגים של מסרגות שכן אפשר לעלות לטיסה.

לפני טיסה לחו”ל עם פרוייקט סריגה יש כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון, לא רק סוג המסרגה:

האם אפשר לעלות עם מסרגת קרושה לטיסה?

מסרגות amour של קלובר, עוברות בידוק בטחוני בלי בעיות והן גם המסרגות הכי מפנקות

התשובה הפשוטה היא – כן! מותר ! בתנאי שהמסרגה היא מפלסטיק או מעץ. מיכוון שמימלא את מתפנקת בחופשה בחו”ל הייתי מציעה לך להתפנק עם מסרגת קלובר שהיא בעיני המסרגה הכי טובה , אני טסה איתה כבר שנים לכל העולם בלי בעיות , היא מעט יקרה ( עולה כמו מנת סלט בארומה בשדה התעופה ) אבל שווה כל גרוש ואם תקני לך אחת, לא תצטערי.

האם אפשר לעלות עם זוג מסרגות ( שיפודים) לטיסה?

מסרוגות עגולות פשוטות מעץ, כנראה יהיה בסדר אבל אם לא, לא נורא

לגבי שיפודים (זוג מסרגות) – התשובה יותר מורכבת. בחלק מחברות התעופה מרשים לעלות עם שיפודים מעץ או מפלסטיק כחלק מהמדיניות הכללית אבל הבודקים בשדה התעופה לפעמים מחליטים אחרת ומחרימים את המסרגות. אם את רוצה לסרוג בשתי מסרגות במהלך הטיסה כדאי לך מאוד:
1. להביא מסרגה עגולה מעץ , מסרגות עגולות נראות פחות מאיימות. רוב הסיכויים , מניסיון , שתעלי לטיסה בשקט ותוכלי לסרוג בלי בעיות
2. להביא מסרגות בעובי סביר , מסרגות דקות של תחרה עם ראש מחודד במיוחד עלולות להראות מאיימות ומסרגות עבות מאוד גם עלולות להראות כמו נשק
3. לייתר ביטחון – תביאי מסרגה עגולה לא יקרה , כך שאם במקרה הלא סביר שיוחרמו המסרגות – שלא יכאב לך לאבד אותן. אם קשה לך להיפרד מהמסרגות היקרות שלך תארזי אותן במזוודה שהולכת לבטן המטוס ותוכלי להשתמש בהן במהלך החופשה.
4. היתרון של מסרגה עגולה שהיא תופסת פחות מקום , ודורשת פחות תזוזות ידיים בזמן הסריגה – דבר שיכול להקל עליך את מלאכת הסריגה במקום צפוף כמו מושב מטוס, וגם לגלות התחשבות בשכנים שלך לשורת המושבים 🙂

אסור להביא מספריים בתיק היד אז איך חותכים את החוט?

בגדול אסור להעלות מספריים לטיסות אבל גם זה כבר לא מדויק. יש חברות שמרשות להעלות מספריים קטנים מאוד מסוגים מסוימים , אבל עזבי, למה להסתבך. נכון להיום פשוט עדיף לא להביא מספריים בתיק היד.
השיטה שאני משתמשת בה , היא להביא קופסת חוט דנטלי ולהשתמש בחותכן של החוט הדנטלי כדי לחתוך את החוט.

איזה פרוייקט כדאי להביא לטיסה?

פרויקט קטן!  פרויקט פשוט!

זכורה לי טיסה ארוכה שבה היתה לי היומרה להביא ספר הוראות סריגה, עם אותו פרויקט מאוד מאתגר , עם הרבה חוטי סריגה שהתגלגלו להם מתחת למושבים של שכני לטיסה, וספר שלא רצה להישאר פתוח בעמוד הנכון.
מכל הטיסות שלי ( ואני טסה די הרבה) הגעתי למסקנה שהריכוז בטיסה יותר נמוך , תנאי הסביבה מעט מאתגרים ולכן פרויקטים קטנים ופשוטים הם התשובה.

גם בגלל מגבלות השטח שיש בטיסה, וגם בגלל מגבלות המשקל והנפח בתיק היד, עדיף להשאיר בבית את הסוודר הגדול שאת סורגת , או השטיח מהטריקו ולהתמקד בפרוייקט קטן כלשהו.
אני ממליצה לך גם לבחור בפרוייקט קליל, כזה שאת לא צריכה ממש להתרכז בכל שורה ושורה , או לקרוא תרשים מסובך. במיוחד כזה שכבר סרגת פעם ……

המלצות לפרויקטים לדוגמה:

> ריבועים לשמיכה , כמו ריבועי גראני, במיוחד אם סרגת כבר הרבה כאלה בעבר. תמיד יש מה לעשות עם עוד כמה ריבועים
> לבבות קטנים במסרגה אחת  ( ההוראות כאן)
> צעיף פשוט במסרגה אחת  ( ההוראות כאן)
> צעיף פשוט בשתי מסרגות ( למשל צעיף שכל השורות נסרגות ימין) או הצעיף הזה מהבלוג הישן שלי 

אל תביני אותי לא נכון, אמנם סריגה בטיסה יכולה להיות מעט מאתגרת אבל אם את בוחרת פרויקט מתאים זה יכול להעביר לך את הטיסה בצורה נעימה וכייפית ביותר.

יכול להיות שגם אחרי כל המחשבה והתכנון המסרגות והצמר יישארו בתיק כל הטיול, וגם זה בסדר . זאת החופשה שלך .
ויכול להיות שיהיה איזה יום באחד מרגעי החופשה, שבו תצטרכי פתאום להמתין איזה שעה שעתיים איפשהו, לרכבת / אוניה /ואטאבר, ותשלפי את המסרגות ותסרגי וזה יהיה רגע מתוק במיוחד.

טיסה נעימה

נ.ב. אשמח לשמוע על חוויות הטיסה עם סריגה שלך, ואלו פרויקטים היו בחירה טובה, כדי לעדכן את רשימת ההמלצות


הנה מה שכתבה לי ציפי רוזן המקסימה :

” שלום תגיל,

חזרתי בסוף השבוע משבוע נחמד ונעים בלונדון, ושמחתי מאד לקרא את עצותייך בנושא סריגה בטיסה. אז ראשית – העצות שלך נכונות וטובות, והנה החווייה האישית שלי מסריגה בטיסה:
לקחתי אתי סט של חמש מסרגות עץ לסרוג גרביים לנכדתי הקטנה (בת ארבעה וחצי חודשים) בתוך נרתיק בתיק היד שלי (שאיתו עליתי למטוס), מתוך מחשבה שאם מישהו יחשוד שמסרגות כאלה יכולות להיות כלי נשק, לא יכאב לי להשאיר אותן בשדה. אפילו התחלתי גרב אחת. והנה, הכל עבר בשלום. הטיסה יצאה בזמן (!) ועד שהגעתי ללונדון גמרתי לסרוג זוג גרביים. המסכים של השורה שבה ישבתי לא פעלו, וכשהדיילת הציעה אייפאד במקום המסך, הראיתי לה מה ההעדפה שלי, שמצאה חן בעיניה. בזכות הסריגה שכנתי למושב התעניינה במעשיי (איך אני סורגת בלי להסתכל בהוראות) והתפתחה בינינו שיחה מאד נחמדה, שכללה מתן עצות (שלי) לענייני התניידות ברכבת התחתית בלונדון, עזרה במשיכת מזומנים מכספומט בהית’רו, ובסופו של דבר, הוזמנתי להצטרף אליה לנסיעה העירה במכונית שחיכתה לה בשדה.

אז כן, אפשר לסרוג בטיסה, (בטיסה חזרה סרגתי עוד זוג גרביים), וזה היה מאד נחמד ונעים. מספריים אפשר לקחת בתנאי שאורכם הכולל אינו עולה על ששה (6) ס”מ (לפי הוראות של אל על).”

תודה ציפי , טוב לשמוע שמסרגות דו צדדיות עברו טיסה בשלום ושהסריגה עזרה ליצור קשר ידידותי